Nyugodtan használjunk kevesebb vizet
Lássunk konkrét jótanácsokat: a mosásnál nyugodtan kihagyható az előmosás. Azt is jó tudni, a mai mosószerek a beszáradt foltokat is kiszedik, alacsonyabb hőfokon is.
Ha nem kell azonnal a száraz ruha, a szárító programot nem érdemes használnunk, főként, mert kétszer annyi energiát fogyaszt, mint a mosó program.
Az öblítő használata valójában teljesen felesleges. Ha finom illatú ruhákat szeretnénk kapni, használjunk pár csepp mosóparfümöt.
A fürdésnél is lehetünk takarékosabbak

Sokan pedzegetik, hogy normál életmód mellett csak kárba vész a víz, az energia, a tusfürdő, ha naponta zuhanyzunk - a kádban fürdésről nem is beszélve. Valójában nem vagyunk piszkosak, a napi tusolás megszokás, amit rövid mosdással is kiválthatunk. Persze nyilván más a helyzet, ha sportoltunk, vagy tényleg koszosak lettünk.
A kisbabák fürdetése minden este szintén csak amolyan hagyomány, amivel meglehetősen sok meleg vizet fogyasztunk el feleslegesen.
A fürdővizet nem kell kiöntenünk, használhatjuk wc öblítésre, felmosásra - szerencsére ez egyre több zöld háztartásban teljesen természetes.
Nézd meg további zero waste tippjeinket!
A konyhában rengeteg lehetőségünk van a takarékosságra
Az élelmiszerpazarlás komoly probléma a fejlett társadalmakban, megelőzésére rengeteg praktikus tipp született. Ma már egyre átgondoltabban vásárolunk, de biztos mindenkinél előfordul, hogy talál a kamrában vagy a hűtőben lejárt, bontatlan árucikket, amit ki kell dobnia, vagy a maradék nem fogy el, és pár nap kallódás után a kukában végzi.
Előretervezés - hogy mindig az legyen otthon, ami el is fogy

A profi megoldás alappillére, hogy találjuk ki a menüt egy, de akár két hétre előre. Ha ennél lazábbak vagyunk, próbáljuk előre látni legalább pár napra, mi lesz az ebéd - amennyiben otthon eszünk -, vacsora, és tervezzük meg a bevásárlást előre.
Ez az étkezésünkre is jótékonyan fog hatni, hiszen kitalálhatjuk, hogy egyik nap tészta lesz, de másnap már nem, és lesz leves is valamelyik nap. (Kisgyerekkel, babával otthon levők, akiknek az energiája addig terjed, hogy valami étel kerüljön az asztalra, ezt későbbre halaszthatják.)
Amikor vásárolunk, álljunk ellen az akciós termékek csábításának. Ha feleslegesen pakolunk valamit a kosárba és egy hónap múlva észrevesszük majd a kamrapolcon, csak kidobtuk a pénzt.
Viszont ha aznapra kell valamilyen élelmiszer, a leértékelt, átdátumozott példányokat - amik még épp jók lesznek - nyugodtan vegyük meg.
Haladó szintű tárolás - hogy tovább megmaradjon az étel

A zöldségek, gyümölcsök tárolásának rengeteg trükkje van.
Érdemes csak a felhasználás előtt megmosni őket, viszont a gumós zöldségekről vágjuk le minél előbb a zöldet, ami elszívja a nedvességet.
Az állva termő zöldségeket állva - például homokkal teli ládába dugva - ajánlott tárolni, de a répát, retket vízzel teli befőttesüvegben is tarthatjuk, sokkal tovább marad így friss.
Jó tudni, a magas víztartalmú zöldség-gyümölcs műanyag dobozban, zacskóban megromlik. Szobahőmérsékleten kitűnően eltartható többek közt a krumpli, uborka, hagyma, alma, körte, eper, mindaddig, amíg fel nem vágjuk őket.
A kicsit ráncos, már nem teljesen friss zöldséget, gyümölcsöt ne dobjuk a kukába. Az ép részét még nyugodtan megehetjük, vagy felhasználhatjuk őket más formában - készülhet például a zöldségekből frittata, a banánból banánkenyér.
A hűtőajtóban tárolt tej, tojás meglepő módon a hűtő nyitogatás miatt beszökő melegtől gyorsabban megromlik, mintha hátulra tesszük be.
A kenyeret le is fagyaszthatjuk, ha nem esszük meg, felengedve is finom lesz. Nagyon hasznos a vászonzsák a kenyérnek és a méhviaszos élelmiszercsomagolás, tovább megőrzi az ételek frissességét.
Tipp: Rengeteg szemét spórolható meg a praktikus mosható uzsonnás zacskóval!
Érdemes új recepteket tanulni

Ha csak tíz fogást ismerünk, nehezebb lesz spórolni. A maradékokból új ételeket lehet varázsolni - ahogy azt az éttermi szakácsok is jól tudják.
Ha kiszáradt a kenyér, kifli, még nagy sikere lesz bundáskenyérként, Monta Christo szendvicsként vagy mákos gubaként. Az egészen száraz kenyér valójában kenyérmorzsa alap, vagy épp tökéletes kenyérkocka krémlevesbe.
Ha megmarad a rizs, készülhet belőle például rizskoch, tejberizs.
A pörköltből vagy más húsból és tésztából rakott tésztát is készíthetünk, vagy éppen levest tehetünk az asztalra.
Érdemes gyűjteni az ilyen maradékmentő recepteket.
Komoly megtakarítást érhetünk el, ha használjuk a fagyasztót: bátran tegyünk el pékárut, kész ételeket, nyárról télre pedig gyümölcsöt, zöldséget.
A félkész- vagy készételek fél évig is eltárolhatóak a mélyhűtőben.
A gyümölcsök 3-4 hónapig, a zöldségek felaprítva akár fél évig lefagyaszthatók.
Az ételeket egyébként nem kell kidobnunk a minőségmegőrzési idő letelte után, ezután még egy darabig fogyaszthatóak, bár az állaguk már nem tökéletes. Angolul ezt a best before szöveg jelzi. Másként kell kezelni a fogyaszthatósági időt, amit nem ajánlott átlépni - minderről bővebben itt olvashatunk.
Végül plusz egy tipp: használhatjuk a Munch nevű appot is, amellyel Magyarországon számos helyen szerezhetünk be megmaradt ételt pékségekből, éttermekből, természetesen olcsóbban. Mindenki nyer: nekik sem kell kidobni, nekünk sem kell a teljes árat fizetni.