Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Öt fontos tudnivaló a növényi tejekről

Öt fontos tudnivaló a növényi tejekről

Nem luxuscikk a növényi tej, hanem egy nagyon egészséges tej alternatíva, ami hozzájárul ahhoz, hogy visszaszorítsuk a nagyüzemi állattartást, annak minden hátrányával együtt. 

Lássuk, mit tudhatunk a témáról, és hogy hogy készíthetjük el otthon magunknak olcsón ezt a finom italt.


1: A tehéntej nem kell, hogy alapélelmiszer legyen

 

Tej, kenyér.. a bevásárlólistánk elején szerepel a tej, és sokan teljesen alapvetőnek tartják a napi beszerzését. Ám igazából napi szintű tehéntej fogyasztás nélkül sincs semmi gond. 

 

A tej melletti fő érv, hogy komoly D vitamin forrás. Ez így van, de ez a vitamin bevihető tojásssal, májjal, tengeri hallal, más tejtermékekkel (pl sajt) és a D vitamin termelődését elősegíti a napsugárzás valamint a testmozgás is. 

 

A másik fontos érv: a kalcium. A magyar lakosság 75%-a fogyaszt kevesebbet ebből az ásványi anyagból a szükségesnél.

A tej kalcium tartalma nem elhanyagolható, ám mivel savasít, a legújabb elméletek szerint nem a legjobb módja a kalcium bevitelének a tejtermékek fogyasztása. 

A növényi kalcium források segítenek, hogy lúgosabb legyen a vérünk ph-szintje, ami jobb a testünknek. Ilyenek a gomba, sóska, spenót, bab, brokkoli, petrezselyemzöld, mák, dió, mandula, mogyoró, tengeri alga.

Az itt felsorolt ételeknek a segítségével a vegánok is meg tudják oldani a bevitelt hagyományos tejtermékek fogyasztása nélkül.

 

A tejben vannak olyan anyagok is, amelyek nem kimondottan egészségesek. A kazomorfin egyfajta függőséget okozó anyag, ami miatt a kisborjú az anyja mellett marad - ami szuper dolog - de nekünk nehézzé teszi a tejről való lemondást. A kazeint pedig rákkeltőnek tartják.

 

A tehéntej további, nem túl bizalomgerjesztő tulajdonsága, hogy egyszerűen túl sok zsírt és fehérjét tartalmaz, mivel egy borjú gyors felnövesztésére lett “kitalálva”. Ha sokat fogyasztunk belőle, többet hízhatunk, mint szeretnénk. 

 

A tej ezzel együtt egy egészséges ital - ha nem is létfontosságú - ám van egészségesebb is: ez a növényi tej. 

 

2.: Nem feltétlenül kell megvenni, készíteni is lehet

 

Sokak számára akadályt jelent, hogy a növényi alapú italokért jóval többet fizetünk a kasszánál, mint a hagyományos tejekért. 

A jó hír, hogy meg is tudjuk csinálni otthon a növényi tejeket, töredék áron: egy liter zabtej például mindössze 80 Ft, egy liter mogyorótej 200 Ft otthon készítve. 

Van, akit visszatart a hosszadalmas, főzéssel, szűrögetéssel járó módszer, de már van erre korszerűbb és egyszerűbb gépi megoldás is. A kínálatunkból beszerezhető Vegan Milker segítségével magvakból, gabonából, diófélékből sőt gyógynövényekből is készíthetünk italokat. 

Olyan jóízű változatokat is előállíthatunk növényi tejkészítővel, amelyeket ritkán vagy nem kapni, felhasználva kedvenc alapanyagainkat, például kesudiót, gesztenyét, tönkölybúzát, pisztáciát, quinoát.

 

3.: A növényi tejek tökéletesek, ha nem bírjuk a tehéntejet 

 

Fellélegezhetnek azok, akik tejallergiásak, illetve akik laktóz-intoleranciában szenvednek, ők választhatják a növényi tejeket. Nem is kevesen érintettek, mivel a tejallergia a legmagasabb arányú ételallergia a gyerekek körében. 

Nem minden allergia esetén ihatóak ezek az italok. Jó tudni, ha valaki nem ehet dióféléket, akkor például szója-, zab-, vagy kendertejet ihat, de a kókusz- és mandulatejet kerülnie kell. 

 

4.: A növényi tejekkel változatosan vihetünk be vitaminokat

 

A növényi alapanyagból készülő tejpótló italok összetétele más és más aszerint, miből állnak. 

Amiben jellemzően kevesebbet nyújtanak a tehéntejhez képest, az a fehérje tartalmuk. Ám egyre többen hívják fel a figyelmet arra, hogy a fehérje avagy protein fogyasztás ma már kicsit túl van értékelve. Valójában hacsak nem intenzív izomtömeg növelésben vagyunk, a szervezetünk nem örül a plusz proteinnek. Elegendő vihető be változatos táplálkozással.

Lássuk, mi mindent nyújtanak a növényi tejek:

  • A mandulatej, az egyik fő kedvenc Omega-3 tartalmával védi a szív- és érrendszerünket, emellett sokféle vitaminban gazdag. Egy csésze fedezi a napi A-vitamin igényünk 10%-át, a D-vitamin szükséglet 25%-át és E-vitaminból 50%-ot. Kisgyerekek számára mindennapi fogyasztásra ez a tej típus kevésbé kielégítő, mivel a fehérje tartalma alacsony. 

  • A mogyorótej B és E vitaminban kiemelkedő.

  • A szójatej fehérjében is gazdag, és rákellenes izoflavonoidot tartalmaz.

  • A kókusztej kiemelkedően egészséges, többek közt laurinsavat tartalmaz, amely gomba- és vírusölő hatású.

  • A zabtej rosttartalma magasabb, mint a tehéntejé vagy a többi növényi tejé. Gluténérzékenyeknek viszont nem ajánlott, és cukortartalma aránylag magas, tehát nem egy fogyókúrás ital.

  • A rizstejben szintén elég sok a cukor, pozitívuma viszont, hogy niacinban, B6-vitaminban, magnéziumban, vasban és rézben gazdag.


5.: Egy utolsó lényeges érv - az állatok védelme

 

A növényi tejeket lehet szeretni az ízükért, a sokoldalú felhasználhatóságért, azért, mert kevesebb adalékot tartalmaznak, mint az állati eredetű tejek. 

Ám az is lényeges, hogy ha például szójatejet iszunk, akkor megkíméljük a természetet és a tejiparban érintett állatokat is. 

A hagyományos tejipar igen magas energiaigényű, környezetet terhelő tevékenység. 

Emellett egyáltalán nem bánik kíméletesen az állatokkal. A borjakat azonnal elválasztják az anyjuktól, mindkét félnek nagy traumát okozva ezzel. 

A nagyipari állattartásban rossz bánásmódot kapnak a tejelő tehenek, és előbb-utóbb a vágóhídon végzik. Továbbá nem elhanyagolandó az a tény sem, hogy ma 1,4 milliárd szarvasmarha és közel 1,9 milliárd juh és kecske népesíti be a földet, a metánkibocsátásuk pedig komoly terhelést jelent ha a klímaváltozási folyamatokat nézzük.

A biotejek készítése során sem ügyelnek jobban az állatok jóllétére, itt inkább a felhasznált anyagokat ellenőrzik szigorúbban.  

 

Ha nem szeretnénk támogatni ezeket a jelenségeket, igyunk inkább minél több növényi tejet!

Tartalomhoz tartozó címkék: hasznos tippek
Az oldal tetejére