Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

10 egyszerű lépés, hogy környezettudatos otthonod legyen

 

Fantasztikus cél és ha eljutottál idáig máris remek úton haladsz! Sokan azt hiszik csak fájdalmas lemondásokkal és megszorításokkal lehet elérni, de ez tévedés!

Az emberek többsége megpróbálja a lehető legtöbbet kihozni a pénzéből és a lehető legtöbbet kapni érte cserébe, de a környezetvédelemről még a mai napig az a téves feltevés kavarog a fejekben, hogy költséges, pedig épp az ellenkezője az igaz!

HA megpróbálunk egy egységként/rendszerként tekinteni az otthonunkra, akkor megláthatjuk azokat a lehetőségeket a változtatásra, amellyel egyszerre óvhatjuk a Földünket és a pénztárcánkat is!

10 egyszerű lépés, hogy környezettudatos otthonod legyen!

Megmutatjuk, hogyan:

1. Növényi alapú étrend 

Elég kemény kezdet, ugye? Pedig a legegyszerűbb módja annak, hogy otthonodat környezetbaráttá tedd, hogy növényi alapú étrendre váltasz, vagy legalábbis több növényi ételt építesz be a családod étrendjébe. A húsfogyasztás csökkentésével nemcsak az állattenyésztés által termelt üvegházhatású gázok kibocsátását csökkentheted, hanem a víz felhasználásának mennyiségét is. A hústermelés energia- és vízigényes folyamat és hihetetlenül sok legelő területet is igényel. Ennek ellenére az állattenyésztés az Amazonas erdőirtásának fő oka.

Kezdetnek cseréld le a tejet, melyet egyszerűen megtehetsz VegánMilkerünkkel, de sok praktikus és költséghatékony ötletet találsz az interneten is. Ha hetente csak egy húsmentes étkezést sikerül beiktatnotok, már nagy lépést tettetek a környezetbarát otthon felé!  

2. Komposztálás vagy csirkék? 

A komposztálás az egyik kedvenc fenntartható otthon tippem, de a csirkék tartása egyenesen a szívügyem! A hulladéklerakókban található szemét nagy százaléka élelmiszer-hulladék, a megvásárolt étel 40-60%-a a hűtőkből mondhatni egyenesen oda kerül. És azt tudtad, hogy az ételmaradékok NEM bomlanak le a szemétlerakókban?!  

Tervezd meg előre a heti menüt ingyenesen letölthető tervezőnkkel! Kerüld az ételpazarlást, de ha nem úgy jön ki a lépés, akkor a komposztálás során csökkentheted a hulladéklerakókba kerülő hulladékot, és okos módon hasznosíthatod az élelmiszer-maradványokat. A komposztálás révén az élelmiszer-hulladék tápanyagban gazdag talajjá válik, amellyel a kerted földjét gazdagíthatod. 

Számtalan bambusz termékünk komposztálható, ahogy a legtöbb fából készült súrolókefénk is! 

Extra tipp:  ha teheted szerezz be pár csirkét, mert az ételmaradékot és a kerti, zöld hulladék nagy részét egyenesen tojássá és igen hasznos csirke trágyává alakíthatod, amit a dísznövényeid (pl.muskátlik) imádni fognak. A friss tojásnak pedig...hát nincs párja! 

3. Csökkentsd a műanyaghasználatot otthonodban 

Sok jót hozott a műanyagok mindennapi életbe való bevezetése. Ennek köszönhetjük az orvostechnikai eszközök fejlődését és elterjedését! Másrészről a műanyagok egyéb területeken is átvették az uralmat az alacsony áruk miatt. Sajnos melegítés hatására egészségre káros vegyszerek oldódhatnak ki belőlük, míg hulladékká válásuk és bomlásuk után természetes vizeinkbe és a talajba “mikroműanyag” formájában okoznak gondot. Ezért arra bíztatlak, hogy a konyhában és a fürdőszobában is változtass, de olyan módon, hogy az számodra a legegyszerűbb és legtovább megtartható JÓ SZOKÁS legyen! Például a konyhában az eddigi műanyag ételtárolókat cseréld rozsdamentes acél edényekre, mint a weshopban kapható kétrészes nagy kedvencünk! További praktikus termékeket találsz a műanyagmentes otthon menünk alatt. 

4. Csökkentsd az energiafogyasztást 

Sokféle módon csökkentheted az energiafogyasztást! Lemondással vagy a szükséges energia saját megtermelésével (pl:napenergia). Dönthetsz például úgy, hogy a nyári hónapokban (ha képes vagy eltűrni) melegebben, a téli hónapokban pedig hűvösebben tartod az otthonod. Ezzel nem csak energiát, hanem pénzt is takaríthatsz meg! A szárítógép használata helyett ,ha az időjárás megengedi teregess a szabadba! Rossz idő esetén, pedig a szobai teregetés, bár nem a legesztétikusabb látvány, de még a szoba páratartalmát is növeli! Ezenkívül Ahimsa mosóparfümjeinkkel, mint a tavaszi szellő, igazi aromaterápiává változik a teregetés szeánsza!  Fontos lépés átváltani energiatakarékos izzókra, amelyek további előnye, hogy hosszabb ideig tartanak, mint klasszikus társaik és nem melegítik feleslegesen a környezetet sem! 

5. Hozd el a saját bevásárló táskáidat 

Jaj, hányszor fordult már elő, hogy a kasszánál jut az ember eszébe...ohh a bevásárló szatyor!!! Egy szuper egyszerű tipp, amely egy kis odafigyelést igényel, hogy élelmiszervásárláskor mindig viszed magaddal az újrafelhasználható táskáidat és nemcsak a boltba, de a piacra is!!! Az a titka, hogy minden táskába és a kocsi csomagtartójában is kell tartani belőlük, hiszen az egyszer használatos eldobható műanyag zacskók helyett pénztárca barátabb megoldás, ha mindig van nálunk! Garantáltan imádni fogod a természetes szálakból készült szatyrokat mint Owaster rövidfülű vagy hosszúfülű cekkerünk, amit bárhová begyűrhetsz, de mindig kéznél lesz! 

6. Saját kiskert, akár az ablakpárkányon is 

Ha van helyed hozzá, akkor fontold meg egy kis zöldséges kert elindítását. Sok városban vannak közösségi kertek is, amelyekben föld parcellához juthatsz, íme egy kis ízelítő: 

http://kozossegikertek.hu/garden/zugkert-zugloi-kozossegi-kert/ 

http://zugkert.hu/ 

http://kozossegikertek.hu/garden/makkoshazi-kozossegi-kert/ 

http://kozossegikertek.hu/garden/budakalaszi-gyogynoveny-es-fuszerkert/ 

Akár a lakáskertészet is lehetséges; próbálkozz a mikrozöldségekkel és lehet egy kis fűszernövénykerted a konyhában! Ha most kezdenéd el, akkor ajánljuk az olasz konyha nagy kedvencét; a  vörös bazsalikomot, a különleges ízvilágú mángoldot vagy az elronthatatlan aroma keveréket. 

Azáltal, hogy saját élelmiszert termesztesz, elkerülhető a város élelmiszerboltjaiba való szállítás, és az ebből eredő károsanyag kibocsájtás is. A zöldségek és gyümölcsök saját termesztésekor a TE, saját döntésed, hogy kerülöd-e a vegyi növényvédő szereket, amelyekkel gyakran kezelik a bolti termékeket. 

Greenman floralia mikrobiológiai növényápoló készítményünkkel pedig virágba boríthatod a kertet, hogy oda csalogasd a beporzást végző méheket a még gazdagabb termés reményében! 

7. Természetes tisztítószerek 

A legtöbb hagyományos tisztítószer, amelyet a boltokban találsz, rengeteg káros vegyszert tartalmaznak, ezekre különösen érzékenyek a háziállatok és a kisgyermekek. Természetes és biológiailag lebomló tisztítószerekre váltva környezetbarátabbá teheted otthonodat.  

A mosogatásnál nekünk szuperül bevált az Ahimsa citromos mosogatószere,de szinte filléres tétel és hihetetlen mennyi mindenre jó a klasszikus szódabikarbóna és mosószóda! Olvasd el Környezetbarát takarítás cikkünket és még több tippet és hasznos ötletet/receptet találsz! 

8. Vásárolj használtan 

Mielőtt bármit is vásárolnál az otthonodba, gondold át, hogy megéri-e körülnézni előtte a Jófogáson vagy a Vaterán, mert megtalálhatod töredék áron használtan. Szuper lelőhely még a Facebook Marketplace, hiszen a lakhelyedhez közel keresgélhetsz, így az üzemanyagon vagy a szállításon is spórolhatsz! Bútorokat, ruhákat, készülékeket és sport eszközöket is remek áron lehet beszerezni és az ingyen vihető oldalakon is igazi kincsekre lehet bukkanni! 

9. Választhatod az újra- és újrahasználat lehetőségét

Egy másik nagyszerű módja annak, hogy környezetbarát otthont hozzunk létre, az újra és újra felhasználható eszközökre váltás. Korábban már említettük, a saját bevásárlótáskákat, de megfontolás tárgya lehet azt is, hogy papír helyett textilszalvétára, papírtörlő helyett textil törlőkendőre, vagy akár mosható kávé filterre váltás. Vihetsz magaddal kulacsot és fém ételhordót útközben, hogy elkerüld a felesleges csomagolási műanyag szemét felhalmozódását. Csapvízszűrő rendszerekkel ásványvíz minőségű ivóvizet állíthatsz elő még a legbüdösebb és pocsékabb ízű csapvízből is!

10. Hasznosítsatok újra 

Tudom, hogy az újrahasznosítás tűnik a legkézenfekvőbb módszernek arra, hogy környezettudatossá tegyük otthonunkat, de mégis arra biztatlak, hogy első körben végezz némi kutatást, és ismerd meg a saját városodban érvényes újrahasznosítási szabályokat! Ehhez segítséget találsz a városi önkormányzatok vagy a helyi hulladékgazdálkodási szolgáltatók honlapján! Van olyan város, ahol szervezetten gyűjtik a műanyag hulladékot, máshol időszakosan konténereket helyeznek el a hulladék ruhák és textilek begyűjtésére. Másik nagyszerű módja annak, hogy megválj a számodra már nem szükséges dolgoktól ha eladod vagy eladományozod őket!

https://voroskereszt.hu/ 

Tartalomhoz tartozó címkék: hasznos tippek
Az oldal tetejére